Sprzedaż zdjęć w przeciągu tygodnia

Wykresy przedstawiają naszą sprzedaż zdjęć w bankach zdjęć z uwzględnieniem rozkładu na poszczególne dni tygodnia. Za próbkę posłużyły dochody z ShutterStock (426 dni), jest to największa próbka z największą sprzedażą, zarówno naszych jak i poleconych fotografów.

Wnioski jak i sam wykres nie są zaskakujące i można dojść do nich bez obliczeń obserwując systematycznie sprzedaż zdjęć na ShutterStock. Jak widać najlepszy okres na zarobienie kilku groszy na zdjęciach to środek tygodnia, a zdecydowanie najsłabsza sprzedaż ma miejsce przez weekend, a w szczególności w sobotę.

zarobki z microstock

Bardzo podobnie wyglądają tygodniowe zarobki naszych poleconych fotografów :

zarobki z microstock poleconych fotografów

A jak u Was ? Myślę, że podobnie ;-)

Jak pracuje Yuri Arcurs ?

Crestock zapowiedział właśnie uruchomienie wideo bloga. W pierwszych odcinkach będziemy mieli przyjemność zobaczyć jak pracuje najlepszy fotograf microstockowy Yuri Arcurs, zarówno w studio jak i na ulicy. Arcurs zapowiada także, że zdradzi kilka sztuczek z Photoshopa, a materiały będą przeznaczone dla początkujących jak i zaawansowanych stockowiczów.

Oto minutowy film zapowiadający :

Zapowiada się arcyciekawie! Pierwszy odcinek już za tydzień. Na pewno wrzucę go na bloga więć czas zapisać się do RSS’a.

Jak powiększać zdjęcia dla Alamy?

W milionach listów pytacie nas jak powiększać zdjęcia dla największego banku zdjęć online Alamy. Dla przykładu Pani Jadwiga pisze :

Zarejestrowałam się w Alamy, jednak ni w ząb rozumiem język angielski i mam ogromy problem z prawidłowym powiększeniem zdjęć dla tej agencji z profesjonalnymi zdjęciami royalty free.
Jadwiga

W samouczku Alamy czytamy :

Uncompressed file sizes of more than 48MB, we recommend that you do not interpolate your files to more than 55MB.

Co to znaczy ? Dokładnie to, że nieskompresowana fotografia w formacie cyfrowym powinna zajmować ponad 48MB, jednak Alamy zaleca aby nie było to więcej niż 55MB. Dobra, ale jak sprawdzić ten rozmiar ? Najprościej gdy nasze zdjęcie jest zapisane jako TIFF (nieskompresowany format plików graficznych) wtedy zwyczajnie sprawdzamy jego rozmiar na dysku. Jeśli mamy plik JPEG wtedy nieskompresowany rozmiar jest widoczny np. w Photoshop, menu Obraz > Rozmiar obrazu. Tu można to znaleźć :

Możemy też te wartości bardzo prosto wyliczyć. Dla przykładu weźmy zdjęcie z 10 megapikselowej matrycy Canon EOS 40D :

  • rozdzielczość zdjęcia 3888×2592
  • mnożymy rozmiar boków : 3888 * 2592 = 10077696 pikseli
  • każdy piksel to 3 bajty, więc rozmiar pliku na dysku wyniesie 30233088
  • 1 MB to 1024*1024, a więc 1048576 bajtów, więc w Photoshopie w czerwonym kółeczku zobaczymy wartość 28.8 MB
  • do około 50 MB potrzebujemy rozszerzyć boki mnożąc przez ~1.32 ( jest to pierwiastek z liczby 50/28.8 = ~1.73)
  • otrzymujemy zdjęcie rozdzielczości 5132×3421 o rozmiarze 50.2 MB

Pozostałe wymagania odnośnie wgrywanych zdjęć :

  • tylko pliki JPEG w największej mozliwej jakości
  • tylko RGB
  • tylko alfanumeryczne nazwy plików

Koniec z piciem – stabilizator to już historia

Po zażartej walce udało się wczoraj sprzedać moje pierwsze nie-kitowe szkło, 17-85 mm f/4-5.6 IS USM, jeśli brać pod uwagę moją pierwszą puszkę EOS 350D, która nota bene też wpadła w dobre ręce.

Wady tego obiektywu jakie skłoniły mnie do tego dramatycznego kroku, poza wewnętrznym ukrytym „sprzętowym onanizmem”, są powszechnie znane czytelnikom optyczne peel :

  • duża aberracja chromatyczna dla ogniskowej 17 mm,
  • słaba jakość obrazu na brzegu pola w przypadku ogniskowej 17 mm,
  • wyraźne winietowanie przy 17 mm,
  • bardzo duża dystorsja przy 17 mm,
  • kiepskie światło.

Szczególnie we znaki dała mi się duża aberracja chromatyczna i naprawdę bardzo słaba jakość obrazu. Jeśli ma się oczywiście do czego porównać, za długo żyłem w nieświadomości … Jednak gdy kupowałem ten obiektyw jakieś dwa lata temu (?) moje wymagania były zgoła odmienne od tych dzisiejszych, a o sprzedawaniu fotografii w bankach zdjęć nawet nie myślałem.

Kilka moich ulubionych fotek zrobionych tym mimo wszelkich wad naprawdę zacnym szkiełkiem:

Ostatni przykład mocno naciągany jeśli wziąć pod uwagę jego historię, no ale nie mogło zabraknąć zdjęcia, które wciąż jest moim bestsellerem!

17-85 is