Jak opisywać zdjęcia dla prasy – editorial?

Opisywanie zdjęcia, zmora każdego kto zajmuje się sprzedawaniem fotografii w bankach zdjęć. Do tego zdjęcia editorial trzeba od pewnego czasu opisywać dość specyficznie, wg. pewnego przyjętego schematu. Mówię tu konkretnie o ShutterStock, ale schemat wydaje się być na tyle ogólny i dobry, że warto aby tak opisane zdjęcia wysyłać do innych agencji, które akceptują zdjęcia na takiej licencji. Nie byłem tego do końca świadomy dopóki nie odrzucili mi ostatnio zdjęcia prezydenta.

Jak opisywać zdjęcia dla prasy?

Aby zdjęcie dla prasy, najczęściej opisujące jakieś wydarzenie, mogło mieć jakąś długoterminową wartość w tytule musimy zawrzeć informacje:

  • czego dotyczy zdarzenie
  • kogo dotyczy zdarzenie
  • gdzie zdarzenie miało miejsce
  • kiedy zdarzenie miało miejsce

Zwyczajnie, trzeba dokładnie opisać co dzieje się na zdjęciu, zresztą tak samo jak z każda inną fotografią wysyłaną do agencji microstock. Każdy tytuł zdjęcia powinien składać się ze znacznika czasu oraz pozostałego opisu.

Przykład dobrze opisanego zdjęcia dla prasy

Dla przykładu weźmy naszego prezydenta. Ustalmy znacznik czasu na:

WROCLAW – NOVEMBER 11

Opis:

Rafal Dutkiewicz, President of Wroclaw, Independence Day military parade November 11, 2008 Wroclaw, Poland

Więc pełny tytuł jaki powinniśmy umieścić przy zdjęciu to „znacznik czasu: opis„:

WROCLAW – NOVEMBER 11: Rafal Dutkiewicz, President of Wroclaw, Independence Day military parade November 11, 2008 in Wroclaw, Poland

Ważna uwaga końcowa

Zdjęcia dla prasy, editorial, nie powinny nigdy być mocno retuszowane, oczywiście pomijam tu jakieś podstawowe podciągnięcie kontrastu, tonów czy delikatne wyostrzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *