Gdzie kupić najlepsze zdjęcia?

Nie wiesz gdzie kupić zdjęcia? Potrzebujesz dobrych (najlepszych!) zdjęć do projektu, jesteś grafikiem, designerem, tworzysz prezentacje, reklamy? Z pomocą przyjdą Ci agencje microstock – banki zdjęć. Mikrosztoki to zbiory milionów zdjęć, które czekają tylko, aby zostać kupione za kilka dolarów, a licencja royalty free pozwoli na stosunkowo swobodne ich wykorzystanie.

Gdzie kupić zdjęcia?

Moim zdaniem (nie tylko moim!) najciekawszy zbiór każdego typu fotografii oferuje iStockphoto. Ceny kształtują się od $1 do $20. Aby zakupić zdjęcia trzeba się zarejestrować, następnie wykupić paczkę kredytów, najtańsza paczka 10 kredytów kosztuje $13. Na iStockphoto (pamiętaj o kodach rabatowych – zakupione zdjęcia mogą być jeszcze tańsze) w szukaniu zdjęć pomaga zaimplementowany słownik oraz system podpowiedzi szukanych wyrazów. Dodatkowo każdemu zdjęciu przed zakupem możemy się dokładnie przyjrzeć używając narzędzia lupa.

Podobny model sprzedaży zdjęć prowadzi jeszcze kilka agencji, takich jak Fotolia, StockXpert, jednak w moim przekonaniu gromadzone tam zasoby zdjęć nie są tak atrakcyjne dla klientów, jak te z iStockphoto. Jeśli jakość fotografii jest dla nas decydującym czynnikiem o zakupie, to powinniśmy wybrać właśnie iStockphoto, jeśli szukamy tańszej alternatywy, to wtedy Fotolia ($1$7).

W iStockphoto często można skorzystać z różnych promocji i upustów na zakupione kredyty, o promocjach na iStockphoto informuję regularnie na tej stronie.

Zdjęcia do kupienia w dużych ilościach?

Jeśli kupujesz zdjęcia hurtowo, dziennie, 7 dni w tygodniu, to warto rozważyć ofertę ShutterStock, dostajemy tam najwyższej jakości zdjęcia w opcji okresowej subskrypcji. Najtańsza subskrypcja jednodniowa kosztuje $49 i pozwala nam na ściągnięcie 25 zdjęć (tylko tego jednego dnia). Model subskrypcji cechuje się tym, że każde zdjęcie dostępne jest w tej samej cenie bez względu na jego rozmiar, najmniejszy rozmiar zdjęcia, jakiego możemy się spodziewać na ShutterStock, to 4 MP (2000px na 2000px).

Podobny model jak ShutterStock prowadzi również StockXpert, a w maju 2008 zostanie on także wprowadzony w agencji iStockphoto.

Rabaty na zakup zdjęć

Niekiedy zdarza się, że podaje kody promocyjne na zakup zdjęć w bankach zdjęć. Warto śledzić inne wątki w dziale dla kupujących zdjęcia. Od dawana podajemy kody promocyjne na zakupy w iStockphoto, ostatnio pojawiły się kody na zakup tańszych zdjęć w Fotolia.

Kup zdjęcia przez SMS

Uwaga na nowość, w banku zdjęć Depositphotos można kupować zdjęcia przez SMS. Przeczytaj o promocji dwa zdjęcia w cenie jednego.

Jeśli masz problem ze zrozumieniem formularzy rejestracyjnych w poszczególnych agencjach, skontaktuj się z nami komentując ten artykuł, pomożemy Ci … wydać pieniądze :-)

21 komentarzy do “Gdzie kupić najlepsze zdjęcia?”

 1. jestem zainteresowany kupnem pakietu 25 zdjęć z portalu shutterstock… nie do konca jednak rozumiem o co chodzi z subskrypcja… a moj angielski nie jest na tyle dobry aby porozumiec sie emailowo lub telefonicznie z shutterstock.

  Potrzebuje kupic 25 zdjec aby pozniej wykorzystac je na opakowaniach produktow, i innych materialach reklamowych…

  prosze o pomoc
  jak mam to zalatwic?
  czy musze w takim razie musze wykupic subskrypcje i sciagnac zdjecia???

  Pozdrawiam

 2. Nie do konca rozumiem pytania, ale :

  – rejestrujesz sie jako kupujacy klikajac tu

  – potem wykupujesz pakiet jaki Cie interesuje (wybirerany z listy), placisz (karta, przelew, etc ?)

  – nastepnie zgodnie z ograniczeniami (limit dziennych sciagniec) kupujesz zdjecia jakie Cie interesuja

  – musisz zwrocic uwage na licencje wykorzystania zdjec, w wiekszosci przypadkow starczy standardowa licencja

 3. Chcę kupić takie zdjęcia do firmy. Jak otrzymać fakturę zakupu za zdjęcia. Czy jeśli zakupię pakiet punktów kredytowych za pomocą karty kredytowej to wystawią mi fakturę czy muszę kupować poprzez przelew bankowy ?
  Jaka stawka vat obowiązuje na te zdjęcia. Rozumiem, że jest to z USA więc czy faktura bedzie wg ich stawki (jesli tak to jakiej) lub jesli wg polskiej to ktorej ?

  Dziekuje za odpowiedz

 4. Witam

  Czy zakupione zdjęcia z depositphoto (licencja standard) można modyfikować tzn.zmieniać kolory,używać tylko części zdjęcia w pracach(foldery reklamowe,broszury) itp.

  Dziękuję za odpowiedź

 5. Witam,
  mam takie pytanie dotyczące licencji standardowej na iStockPhoto

  jeśli ktoś zleca mi zrobienie layoutu np sklepu internetowego to mogę w nim używać zdjęć na standardowej licencji?
  według tego tematu http://www.istockphoto.com/forum_messages.php?refnum=ola_p&threadid=172481&page=1 chyba można? tyle że jeśli dam klientowi plik PSD a w nim będą te zdjęcia to klient nie może ich oddzielnie wykorzystywać?
  i jeśli tak to czy klient w tym PSD/zdjęciu będzie mógł sobie wprowadzać ew. jakieś drobne poprawki niezmieniające jakoś drastycznie całego projektu?

 6. Tutaj jest post o licencjach:

  Standardowa czy rozszerzona – jaką licencję mam wybrać?

  Wydaje mi się, że takie wykorzystanie zdjęcia mieści się w standardowej licencji iStockphtoo. Kient nie może tego zdjęcia wykorzystać poza tym designem bo zdjęcie nie było zakupione przez niego, Ty je kupiłeś i zrobiłeś z niego design, to już jest integralna cześć pracy. Poprawki w projekcie pewnie są możliwe w tym przypadku.

 7. Czy mogę nieznacznie modyfikować zdjęcia zakupione na iStockPhoto (w ramach licencji standardowej), które wykorzystam jako część layoutu strony internetowej? Przykłady:
  1. Przycięcie zdjęcia
  2. Modyfikacja kolorów (w celu dopasowania do reszty strony)
  3. Rozmycie części zdjęcia w celu wtopienia w tło

 8. Tak, ale nie możne ten lay być sprzedawany wielokrotnie (np „darmowy” szablon wordpress/bloga). Jeśli to jednorazowa robótka dla konkretnego klienta to IMO wszystko będzie w porządku.

 9. A ja mam pytanie jakiej licencji potrzeba, by sprzedawać zdjęcia wewnątrz otwartych projektów, np w warstwach w photoshopie, w illustratorze czy w indesignie. Jeśli chcę taki projekt zamieścić, darmowo lub odpłatnie na mojej stronce to czy muszę mieć licencję rozszeżoną?

  Czy gra tu rolę wielkość zdjęcia?

  Bo od różnych stoków dostaję różne odpowiedzi. Jedni twierdzą, że wystarczy zwykła, tylko klient, ma prawo użyć zdjęcie tylko w danym projekcie. Inni mówią, że potrzebna jest licencj rozszerzona.

 10. Nie rozumiem „sprzedawać zdjęcia wewnątrz otwartych projektów” …

  Jeśli kupuje się zdjęcie do projektu i oddaje ten projekt jednorazowo klientowi to IMO wystarczy licencja standardowa.

  Jeśli chcemy wykonać projekt graficzny np. strony (szablon) i potem sprzedawać to wielokrotnie różnym klientom to IMO licencja rozszerzona.

 11. Dzięki za odpowiedź

  Właśnie chodziło mi o taką wielokrotną sprzedaż i to na dodatek projektów z których da się wydobyć zdjęcie, np plakat reklamowy. A czy jak wykupię licencję rozszerzoną to mogę korzystać ze zdjęcia „dożywotnio”, `(czy licencja wygasa np, po roku)

  pozdrawiam

 12. Dożywotnio, ale sprawdziłbym to w warunkach licencji rozszerzonej banku zdjęć gdzie będzie dokonywany zakup.

 13. a jakie jest potwierdzenie zakupu danego zdjęcia, z określoną licencją? Kto to ewentualnie może sprawdzić (skąd jest zdjęcie, jaka licencja, kto to kupił etc. etc.), kto może mnie o to zapytać? Komu jestem obowiązany takie informacje/dowody przedstawić w przypadku jakiejś kontroli czy czegoś podobnego?

  I drugie pytanie: jeżeli kupię jakieś zdjęcie i użyję je w jakiejś pracy (np. strona www) a za jakiś czas chciałbym to samo zdjęcie użyć w innym projekcie (ale zmodyfikowane) to czy muszę kupować je na nowo czy nie?

  Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź.

 14. Czy zakupione zdjęcie mogę wykorzystywać do malarstwa olejnego??. Czy przy sprzedaży obrazu olejnego muszę napisać lub podać link do autora zdjęcia?? Czy po kupnie 5 zdjęć mogę je przerabiać w dowolny sposób np. łącząc je razem ze sobą, taki mix (na jednym zdjęciu jest most na drugim pociąg, i łącze te dwa zdjęcia, następnie maluje obraz i sprzedaje go) Jaka była by dla mnie najlepsza licencja w takiej sytuacji??

 15. Witam, zamierzam założyć własną stronę ze stokiem fotografii na sprzedaż. Poszukuję hurtowego dostawcy/ów zdjęć z Polski i zagranicy. Gdzie mam dokonać zakupu i do kogo się zgłosić na pierwsze zakupy by kupić dużo i tanio?

 16. Witam
  Zajmuję się fotogrfią ,działam na terenie Lubelszczyzny.
  Jakie zdjęcia Pana interesują ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *