Oprócz niewątpliwej przyjemności robienia a potem sprzedawania zdjęć, istnieją także pewne ciemne strony tego „interesu”. Świat nie jest taki piękny, jak mogłoby się wydawać. Są ludzie, którzy chcąc jak najmniejszym nakładem pracy czerpać zyski, posuwają się do różnych, często nieuczciwych środków. W świecie fotografii stockowej również istnieje takie zjawisko. Są pseudofotografowie, którzy przywłaszczają (czytaj kradną) zdjęcia innych.
Ostatnio taka sytuacja miała miejsce na ShutterStock’u. Nieuczciwy fotograf (Kailash Soni) został przyłapany na modyfikacji prac innych użytkowników i zamieszczaniu ich w swoim portfolio. Jego konto na ShutterStock’u zostało zablokowane, jednak co ciekawe, ma kilka galerii na innych stockach. Ciekawe ile z tych zdjęć jest jego autorstwa :)
Poniżej zdjęcie Kailash Soni oraz poszkodowanego:
Temat został omówiony na forum ShutterStock’a. W związku z ujawnieniem tego faktu wywiązała się bardzo kpiąco – drwiąca dyskusja. Fotografowie są zbulwersowani tą sytuacją, gdyż zdają sobie sprawę, że każdego może to spotkać, a takie przestępstwo jest trudne do wykrycia. Prace wysyłane przez Kailash Soni zostały przecież zaakceptowane przez sprawdzających. Oby nikomu podobna sytuacja się nie zdarzyła :)
Może i Wam się przyda taka informacja. Ostatnio na naszym portalu sporo użytkowników zgłaszała problemy związane z bezprawnym użytkowaniem ich zdjęć. Postanowiliśmy zapytać prawnika o szczegóły i konsekwencje takich zachowań.
Prawnik odpowiada m.in na pytania:
Czy można skutecznie zabezpieczyć zdjęcie przed kradzieżą? Czy należy nanieść znak wodny? Czy konieczny jest dopisek „Wszelkie prawa zastrzeżone”? Czy wystarczy regulamin Portalu, który chroni prawa autora?
Czy mamy do czynienia z kradzieżą zdjęcia, jeżeli „złodziej” podał źródło i autora?
Jak udowodnić wykorzystanie zdjęcia?
Jaka należy się zachować w sytuacji gdy odnajdziemy nasze zdjęcie zamieszczone bez naszej zgody? Poprosić o usunięcie zdjęcia czy walczyć o odszkodowanie? Jakie mamy szanse i czy warto? Jak się zabrać do walki o odszkodowanie, jak się przygotować, do kogo się zwrócić?
Czym różnią się osobiste prawa autorskie od majątkowych praw autorskich?
Jak więc postępować – w obydwu przypadkach?
http://www.mmbydgoszcz.pl/8318/2010/10/19/prawa-autorskie-fotografa-kradziez-zdjec-w-internecie?category=news