Program referencyjny

Czym jest program referencyjny (nazywany także programem afiliacyjnym)? Upraszczając, jest to system, dzięki któremu można dodatkowo zarabiać poprzez pozyskiwanie nowych sprzedających lub kupujących.

Fotografowie lub zwykli kupujący, którzy rejestrują się w bankach zdjęć za pośrednictwem linków innych użytkowników agencji microstock, nie odczuwają żadnej różnicy. To nie oni wypłacają bonusy osobie, za pośrednictwem której się zarejestrowali, tylko agencja. Natomiast dodatkowe zarobki pojawiają się w momencie, gdy polecony fotograf lub kupujący odpowiednio sprzedał lub kupił zdjęcie.

Można się zastanowić, jaki jest wpływ tego sytemu. Na pewno tworzy się tu łańcuch zależności. Z jednej strony to dodatkowe zarobki, jednak z drugiej pojawia się dodatkowy konkurent :-) Ale ten konkurent powiększa liczbę zdjęć na stock’u, przez co agencja się rozwija i stwarza nowe możliwości dla kupujących. Kupujący mają większy wybór, częściej korzystają z danego banku zdjęć i jest ich coraz więcej, a tym samym wzrasta szansa na kupno naszego zdjęcia!

Wiele stron oferuje program referencyjny, każda z nich prowadzi go na swoich własnych warunkach. Różnią się przede wszystkim zarobkami oraz czasem trwania. Na ShutterStock’u nie ma limitu czasu, na Dreamstime program trwa 3 lata, a na Fotolii rok. Zarobki przedstawiają się następująco: ShutterStock 0,03$/DL, Dreamstime i Fotolia 10%, natomiast BigStockPhoto proponuje jednorazowo 5$ za poleconego użytkownika, który w swojej galerii ma co najmniej 75 zdjęć.

W przypadku, jeśli polecimy kupującego, od iStockPhoto otrzymamy jednorazowo 10$, na ShutterStock’u 20%, na Dreamstime 10%, na Fotolii 15% (od każdego zakupu), natomiast na BigStockPhoto jednorazowo 35%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *