iStockphoto – najciekawszy serwis

iStockphoto był pierwszym bankiem zdjęć jaki pojawił się na rynku microstock. Założony przez Brucea Livingstonea w 2000 roku pierwotnie oferował jedynie darmowe zdjęcia, co z biegiem czasu ewoluowało do mikropłatności, stąd też wzięła się nazwa microstock. W 2001 roku serwis iStock zaczął już na siebie zarabiać, aby w 2006 roku zostać przejętym za 50 mln dolarów przez Getty Images. Tyle tytułem historii.

Jak sprzedać zdjęcia w iStockphoto

Fotografowie (podobnie jak i graficy czy twórcy wideo) aplikują do iStockphoto wypełniając ankietę nt. podstawowej wiedzy fotograficznej jak i kilku zagadnień z dziedziny prawa (naprawdę elementarna wiedza) oraz przesyłając swoje przykładowe prace, dla fotografów są to 3 zdjęcia. Aby móc sprzedawać zdjęcia (i inne treści) trzeba mieć 18 lat.

Co sprzedaje iStock?

iStockphoto sprzedaje przede wszystkim zdjęcia, grafiki wektorowe wykonane w takich programach jak Adobe Illustrator oraz Macromedia Freehand, elementy Macromedia Flash oraz rastrowane ilustracje z programów do grafiki 3D, bitmapy wykonane w Adobe Photoshop.

Ile możemy zarobić w iStockphoto?

Kontrybutorzy (współpracownicy, w większości fotografowie) pobierają prowizję w wysokości od 20% do 40% od sprzedanego zdjęcia. Prowizja zależy od tego czy sprzedajemy zdjęcia na wyłączność czy nie oraz na jakim poziomie pod względem ilości sprzedanych zdjęć znajduje się obecnie fotograf. Zobacz artykuł o najlepiej zarabiających.

Wyłączność w iStockphoto

Fotograf, który przekroczy 250 sprzedanych zdjęć, może przejść na wyłączność w iStockphoto. Podopisuje on dodatkową umowę w której zobowiązuje się sprzedawać zdjęcia royalty free jedynie w banku zdjęć iStockphoto. Fotograf może jednak sprzedawać zdjęcia rights managed w innych bankach zdjęć.

Więcej o iStockphoto

W tym serwisie inne artykuły o iStockphoto oznaczone są tagiem istockphoto, można także zajrzeć na największe polskie forum istockphoto.

Zakup zdjęć oraz sposób użytkowania

Każde zaakceptowane zdjęcie jest od razu dostępne dla kupujących. Zdjęcie można kupić w kilku dostępnych rozmiarach (w zależności od oryginalnego rozmiaru zdjęcia): XSmall, Small, Medium, Large, XLarge, XXLarge and XXXLarge. Ich koszt to 1, 3, 6, 12, 18, 22 lub 28 kredytów (cena kredytów jest różna i zależy od wielkości zakupionego pakietu).

Zakupione zdjęcie można użyć prawie dowolnie i wszędzie, standardowa licencja zabrania jedynie użycia zdjęć w szablonach (skórkach) stron internetowych, nadruków na żądanie, materiałach dla dorosłych. Każdy użytek, który wymaga nadruków większej ilości niż 500.000 wymaga poniesienia dodatkowych kosztów. Licencja rozszerzona przeznaczona jest jedynie dla przypadków, o których nie ma mowy w licencji podstawowej.

Jak kupić taniej zdjęcia w iStockphoto?

Możesz kupić taniej zdjęcia w iStockphoto, wystarczy, że podczas rejestracji powołasz się na kod promocyjny. Listą kodów rabatowych znajduje się tutaj.

Rejestracja w iStockphoto

Chcesz sprzedawać zdjęcia w iStock? Zapoznaj się formularzem rejestracyjnym iStockphoto!

5 komentarzy do “iStockphoto – najciekawszy serwis”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *