Technika HDR a microstock

Czym jest technika HDR (HDRI) ? Posiłkując się Wikipedią czytamy :

High Dynamic Range imaging – technika w fotografii polegająca na wykonaniu kilku ekspozycji tego samego kadru, z których część jest niedoświetlona, a pozostała część prześwietlona. Używając tej techniki najczęściej robi się trzy fotografie (poprawnie naświetloną, niedoświetloną i prześwietloną, z różnicą około 2 EV), a następnie łączy się obrazy w jeden plik. Pozwala ona na wykonanie zdjęć scen o dużej rozpiętości tonalnej. Złożony obraz HDR poddawany jest mapowaniu luminancji, dzięki czemu kompresji ulega globalny kontrast zdjęcia, ale zachowane są lokalne zmiany w jasności. Technika ta może być używana również do poprawy jakości pojedynczych fotografii, a szum, który w takim przypadku zwykle ulega wzmocnieniu, usuniemy za pomocą filtra bilateralnego. Zdjęcie takie można otrzymać także składając trzy „odbitki” z cyfrowego negatywu, (tzw RAW). Ponieważ przy wywoływaniu plików RAW można uzyskać trzy zdjęcia z różnicą około 1,5 EV, fotografie wynikowe posiadają znacznie mniejszą rozpiętość tonalną. Jednak jest to niezastąpiona metoda przy wykonywaniu fotografii HDR poruszających się obiektów.

Co możemy zyskać stosując tę technikę ?

  • zwiększoną sprzedaż
  • zwiększoną rozpiętość tonalną zdjęcia
  • żywe kolory

Są też pewne mankamenty HDR :

  • zwiększona szansa na odrzucenie zdjęcia przez szumy
  • dłuższy czas przygotowania zdjęcia
  • zajmuje więcej miejsca na dysku
  • łatwiej uzyskać nienaturalne zdjęcia niż takie, które zrobią furorę w bankach zdjęć

Trzeba być ostrożnym, technika HDR nie sprawdza się we wszystkich rodzajach zdjęć, lecz przy odrobinie cierpliwości i doświadczenia możemy uzyskać świetne efekty, szczególnie jeśli chodzi o architekturę czy landszafty. HDR może zdecydowanie przełożyć się na naszą sprzedaż zdjęć. Co może dziwić, technikę z powodzeniem stosuje także Yuri Arcurs przy pracy nad portretami.

Jest wiele programów dedykowanych specjalnie pod HDR m.in. Photomatix, można też z powodzeniem używać Photoshop CS3 (tutaj mały tutorial o HDR w PS CS3). Tworząc zdjęcie w HDR posiłkuję się najczęściej Photoshopem CS3, a całą scenę generuję z jednego pliku RAW, mam wówczas gwarancję, że kadr na każdym z trzech zdjęć będzie taki sam (nieprzesunięty), co nie zawsze jest takie oczywiste szczególnie fotografując dynamiczne obiekty.

hdri-example.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *