Zgoda na publikację zdjęć

Każde zdjęcie przedstawiające postać ludzką musi mieć zgodę modela na publikację. Osoba wykorzystująca takie zdjęcie powinna mieć pewność, że model wyraził zgodę na publikację. W praktyce to fotografowie dbają o to, aby kupujący nie mieli problemów z publikacją zdjęć.

Model, poprzez podpisanie dokumentu, przekazuję prawa do zdjęcia fotografowi. Nie oznacza to jednak, że ten kto kupuje takie zdjęcie, może je wykorzystywać w nie do końca legalnych przedsięwzięciach.

Często agencje microstock odrzucają zdjęcia, które nie posiadają MR (Model Release). Nawet jeśli nie da się rozpoznać osoby na zdjęciu lub fotografia przedstawia większą grupę ludzi, sprawdzający wymagają zgody na publikację.

Jeśli ktoś fotografuje wyłącznie ludzi, dołączanie MR do każdego zdjęcia może być kłopotliwe. Są jednak dostępne gotowe dokumenty, które wymagają tylko podpisu modela. Mogą być używane wielokrotnie. Dla wygody warto jednak być wiernym swojemu modelowi :)

Warto też zwrócić uwagę, że niektóre zdjęcia z obiektami martwymi również wymagają zgody właściciela na publikację (Property Release). Są to na przykład prywatne posesje, szkoły, samochody, łodzie, przedmioty z logo danej firmy, znane rozpoznawalne miejsca itp. Przykładem może być wieża Eiffla (ale fotografowana jedynie w nocy), a także wiele innych znanych budowli i obiektów.

Więcej na ten temat na forum .

2 komentarze do “Zgoda na publikację zdjęć”

  1. Witam,
    Gdzie można znaleźć gotowy dokument Model Release, jesłi wogóle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *