iStockphoto ostro walczy ze spamem w opisach zdjęć

W ostatnich komunikatach na stronie iStockphoto możemy przeczytać informację nt. zaostrzenia zasad opisywania fotografii. Pod hasłem „ZTS (Zero Tolerance Spam)” odbywać się będzie akcja oczyszczania zasobów tego banku zdjęć, w sensie całkowita walka ze spamem w opisach zdjęć.

Nikomu nie trzeba chyba przypominać po co ludzie spamują w opisach zdjęć ? Głównie po to aby dane zdjęcie pojawiło się w większej ilości wyników wyszukiwania. Moim zdaniem nieadekwatne słowa kluczowe powodują jedynie irytację kupujących zdjęcia (naszych klientów) i w ogóle nie pomagają w uzyskaniu lepszych wyników sprzedaży. W rezultacie spamując bardziej sobie szkodzimy niż pomagamy.

Niejeden z nas, fotografów stockowych, wspomaga się czasem cudzą pracą i przy opisywaniu zdjęć korzysta ze słów kluczowych plików o podobnej tematyce (wyszukując je np. w ShutterStock), wtedy na własnej skórze możemy się przekonać, jak bardzo zanieczyszczone są indeksy banków zdjęć. Jeśli do tego bez zmian kopiujemy słowa kluczowe zdjęcia tematycznie podobnego do naszego, to sami dokładamy rękę do procederu spamowania, gdyż bardzo rzadko jest tak, aby dwa zdjęcia (dwóch różnych fotografów) można było opisać w ten sam sposób (pomijam absurd zamieszczania kolejnego takiego samego zdjęcia w banku zdjęć).

iStockphoto jakiś czas temu zatrudnił zespół osób odpowiedzialnych tylko i wyłącznie za dbanie o jakość słów kluczowych w indeksie. Normą stały się odrzuty zdjęć za nieadekwatne keywordy – bardziej restrykcyjnie niż w jakimkolwiek innym banku zdjęć. Bardzo często zdarza się też, że w mailu z informacją o zaakceptowanym zdjęciu pojawia się komunikat o usunięciu kliku złych słów kluczowych. Agencja poszła krok dalej i zespół ten zaczął sam poprawiać opisy zaakceptowanych już dawno fotografii. Akcja niestety nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, prawdopodobnie dlatego, iż w każdej chwili fotograf mógł ponownie wyedytować zdjęcie dopiero co poprawione przez skautów iStockphoto.

iStock stracił cierpliwość, zapowiada koniec tolerancji dla hurtowych spamerów. W tym miesiącu rozpoczęła się akcja informowania kontrybutorów o niewłaściwym keywordowaniu. Osoby, które popełniły kilka drobnych błędów w paru zdjęciach na pewno nie poniosą surowych konsekwencji, akcja ma na celu wyeliminowania osób spamujących na wielką skalę. Osoby które się nie podporządkują będą miały zawieszane członkostwo w iStockphoto. Oto najistotniejszy fragment komunikatu dla kontrybutorów :

(…) In 7 days, we will begin contacting contributors and giving them advanced warning. We will be deactivating the portfolios of contributors in clear violation of our keyword policies. Please have a look through your portfolio to make sure that none of your isolated bell peppers are keyworded as 'Christmas’ or 'business’. A few errors on a few files are totally understandable and we’ll help you fix those eventually. What we’re pursuing here is the serial spammer. You probably know who you are. If you don’t, I guess you soon will. (…)

Odsyłacze do innych stron :

Zdjęcie pochodzi z Flickr’a (CC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *