Jak zacząć sprzedaż fotografii w bankach zdjęć?

Gdzie sprzedać swoje zdjęcia? Sprzedaż zdjęć w Internecie, temu zagadnieniu poświęcimy kilka następnych akapitów. Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z bibliotekami zdjęć i chciałbyś sprawdzić czy będziesz w stanie sprzedawać zdjęcia w serwisach microstock, to zapraszam Cię do lektury naszego poradnika.

Czym są banki zdjęć? Jak i gdzie sprzedać swoje zdjęcia przez Internet?

Terminem „bank zdjęć” („biblioteka zdjęć„) w ogromnym skrócie będziemy nazywali serwis internetowy (agencję), w którym znajdują się zbiory zdjęć nadsyłane przez fotografów z całego świata. Agencje dysponują naszymi zdjęciami i odsprzedają prawa do publikacji naszych fotografii – każde zdjęcie może zostać sprzedane wielokrotnie co zwiększa dochody fotografa. Agencje microstock to nie tylko zdjęcia, wiele z nich prowadzi także sprzedaż plików wektorowych (grafik) jak i krótkich filmów video.

Wiele osób uważa, że rynek stock jest już nasycony, jednak stale wzrasta zapotrzebowanie na różnego rodzaju fotografie, trzeba także pamiętać, że gusta wydawców zmieniają się z roku na roku, dzięki czemu microstock szybko nie zginie …

Skoro już mniej więcej wiesz czym są banki zdjęć, to czas dowiedzieć się, jak przy ich pomocy zarobić na zdjęciach. Postaram się naświetlić sprawę w kilku punktach poniżej.

Jak licencjonowane są zdjęcia w bankach zdjęć?

Są dwa rodzaje licencji dla zdjęć stockowych:

  • Rights Managed (RM) – zależne od wykorzystania – przy licencji RM klient płaci za każdorazowe wykorzystanie zdjęcia, dodatkowo fotograf może zastrzec sposób wykorzystania obrazu
  • Royalty Free (RF) – bez dodatkowych honorariów – przy licencji RF klient może wykorzystać obraz dowolną liczbę razy bez dodatkowych opłat

Jaki aparat fotograficzny wybrać?

Na pewno podejrzewasz jaka będzie odpowiedź na postawione pytanie. Tak, lustrzanka, choć zdarzają się osoby fotografujące i sprzedające zdjęcia wykonane aparatami kompaktowymi, to jednak na dłuższą metę praca z kompaktem będzie dla nas zbyt uciążliwa.

Generalnie powinien to być sprzęt fotograficzny, który będzie dawał nam pełną kontrolę nad procesem fotografowania, czyli powinien mieć możliwość ustawienia przysłony, czasu naświetlania, balansu bieli, powinien umożliwiać zapis do plików RAW i czego tam jeszcze … to powinno nam wystarczyć do wykonania ciekawego zdjęcia. Oczywiście oprócz aparatu przydaje się też podstawowa wiedza z dziedziny fotografii, gdyż na stockach zdjęcia muszą być wykonane perfekcyjnie technicznie.

Co fotografować dla banków zdjęć?

Fotografowanie do banków zdjęć rządzi się własnymi prawami. Najważniejszy jest aspekt techniczny obrazów, poza tym każda agencja posiada własny system ocen i wymagań odnośnie jakości jak i treści przesyłanych fotografii. Aby osiągnąć sukces na polu fotografii komercyjnej musisz dostosować się do wymagań rynku. Podstawową cechą dobrego zdjęcia komercyjnego jest jak największa możliwość jego sprzedaży co po części łączy się z jak najdłuższą aktualnością fotografii.

Jakimi zdjęciami zainteresowane są banki zdjęć? Bardzo popularnym tematem są zdjęcia ludzi (pamiętaj o zgodzie na publikację w takim przypadku), szczególnie w szeroko pojętym biznesie, zdjęcia w biurze, biznesmeni, nawet prosty uścisk dłoni może przynieść fotografowi spory dochód. Tematów zdjęć jakie możemy sprzedawać jest wiele, jeśli szukasz inspiracji, zajrzyj do pierwszego z brzegu banku zdjęć i posortuj zdjęcia po popularności.

Jeśli chciałbyś znaleźć swoją niszę na stockach i specjalizować się w jakiejś mało popularnej tematyce można skorzystać z oprogramowania on-line, które twierdzi, że potrafi takową znaleźć (picniche.com).

Możesz również pobawić się w domu w fotografię studyjną (packshoty), jeśli dysponujesz tylko odpowiednim oświetleniem studyjnym to możesz spróbować porobić zdjęcia w mini studio, dla przykładu: zdjęcia izolowane na białym tle, portrety, zdjęcia kulinarne …

Przygotowanie zdjęcia – kryteria jakości i najczęstsze błędy

Za każdym razem kiedy oglądamy jakieś zdjęcia nieświadomie oceniamy jego jakość. Oglądanie zdjęć w katalogach, czasopismach czy na plakatach pozwala nam wyrobić krytycyzm wobec własnych fotografii. Skuteczna metoda oceny zdjęcia polega na szczegółowej analizie obrazu w pełnym powiększeniu od brzegu do brzegu, a następnie po przekątnych.

Podstawowym kryterium jakości fotografii jest ostrość zdjęcia. Ważne szczegóły muszą być wyraźne, bez rozmycia czy zmiękczenia. Naświetlenie powinno być poprawne – ani za ciemne, ani zbyt jasne w całym kadrze. Kolory powinny być naturalne, niewzmocnione, ale też niewyprane. Barwy neutralne, jak szarości i biele, nie mogą mieć domieszek innych tonacji – tzw. poprawny balans bieli. Kontrast powinien być dokładny, zmiany barw neutralne, a przejścia tonalne płynne.

Najczęstsze błędy i powody odrzutów zdjęć:

  • poruszenie aparatu
  • poruszenie obiektu
  • niejednolite rozłożenie świateł
  • zdjęcia niedoświetlone lub wypalone
  • deformacje szerokiego kąta
  • aberracje chromatyczna
  • artefakty kompresji plików JPG

Zasady zasadami, jednak trzeba pamiętać, że zasady są po to aby je łamać – oczywiście złamanie wymagań technicznym musi być uzasadnione.

Dobrym zwyczajem, który pomaga nam ładować zdjęcia do wielu banków zdjęć jednocześnie, jest opisywanie zdjęć za pomocą meta danych tzw. nagłówków IPTC (International Press Telecommunications Council). Istnieją specjalistyczne oprogramowania, które pozwalają nam na upload do wielu agencji jednocześnie np. ProStockMaster.

Jaki bank zdjęć wybrać na początek?

Jeśli uważasz, że jesteś dobry, to możesz od razu zgłosić się do Shutterstock (opis Shutterstock), jest to dosyć wymagający bank zdjęć jeśli chodzi a proces rekrutacji, lecz przynoszący największe dochody na początku kariery stockowej. Jeśli nie jesteś pewien swoich sił to proponuję Fotolię, będzie zdecydowanie łatwiej.

Nasza prywatna lista TOP4 agencji microstock, które przynoszą nam miesięcznie największe dochody to:

Oczywiście zawsze możesz zarejestrować się we wszystkich agencjach microstock, których pełną listę znajdziesz w sekcji „Gdzie sprzedać zdjęcia?” w prawym górnym rogu tego bloga.

Jak wypłacić pieniądze ze stocków?

To chyba najmilszy moment – wypłata zarobionych pieniędzy. Każdy ze sztoków posiada własne limity wypłat, limit w sensie kwota od której możliwa jest wypłata pieniędzy. Najczęściej jest to kwota rzędu $100 bądź $50. Większość banków zdjęć pozwala wypłacić pieniądze kilkoma kanałami, ja jednak polecam PayPal, jako najwygodniejszy sposób przelewów zagranicznych.

Gdzie znajdę więcej informacji o bankach zdjęć?

To chyba tyle jeśli chodzi o rozpoczynanie sprzedaży fotografii w bankach zdjęć. W przypadku pytań, zapraszam do komentarzy bądź lektury tego bloga oraz forum microstock.

108 komentarzy do “Jak zacząć sprzedaż fotografii w bankach zdjęć?”

  1. Mam pytanie.Ostatnio naszła mnie ochota na zarabianie na moich zdjęciach, ponieważ mam kilka naprawdę świetnych. Ale zastanawiam się czy mój aparat mi na to pozwoli (Kodak EasyShare Z740, 10xzoom). Wiem że to nie jest rewelacyjny sprzęt, ale czy chociaż jekie kolwiek szanse mam z nim?

  2. Szanse sa zawsze. Ten aparat to kompakt, bedziesz potrzebowala duzo samozaparcia aby robic „zdjecia stockowe” – zdjecia musza byc dobrej jakosci technicznej, a ten aparat tego nie gwarantuje…

    Matrca 5 MP to troche malo, wiekszosc agencji przyjmuje zdjecia od 4 MP… wiec miesisz sie ledwo.

    Poza tym kompakty maja tendencje do szumienia … co dyskwalifikuje fotki (patrz forum).

    Proponuje Ci zajrzec na nasze forum, zarejestrowac sie i poddac swoje prace krytyce (dzial Krytyka), wrzuc tam zmniejszone obrazy + wycinki 1:1 fragmentow , na pewno forumowicze pomoga w podjeciu decyzji :)

  3. Mam pytanie-czy rejestrujac sie na kilku bankach,mozna sprzedawac te same zdjecia??
    Ktory wybrac na poczatek?

  4. Niby wszystko wiem /przeczytałam wszystkie możliwe rady i porady na forach/, a jednak ciągle niewiem jak zacząć. Przypuśćmy, że mam już zdjęcia. Teraz trzeba je opisać. Czytam, że najlepiej za pomocą metadanych IPTC. Ale jak-co-i gdzie ? Jak się „do tego dostać” ? Gdzie to jest ?

  5. Nie musisz ich opisywac IPTC, mozesz od razu wrzucic do banku zdjec. IPTC pomoze Ci jednak, jesli bedziesz chciala wrzucac te same zdjecia do kilku agencji bez opisywania ich za kazdym razem od poczatku …

    Te informacje sa osiagalne np. w Photoshop > File > File Info (pisze z glowy – ale chyba tak to miejsce sie nazywa).

  6. mam pytanie, czy można sprzedawać zdjęcia na których jest logo jakiejś firmy, np. puszka coca-coli? lub zegarek Casio itp?

  7. Mozna ale jedynie na zasadach Editorial w takich bankach jak ShutterStock, Dreamstime, Yaymicro. W przciwnym wypadku potrzebujesz property release (zgody).

  8. A jak to jest z rozliczeniami muszę mieć własną działalność i muszę się z ZUSem rozliczać za każdą sprzedaną fotkę czy jak?

  9. Cześć!
    Jak opisać zdjęcia bez formularza IPTC? Gdzie umieścić kategorię i słowa kluczowe?

  10. Bez IPTC zdjęcia samego w sobie się nie opisze, można je opisać zawsze w interfejsie agencji microstock.

    Pole na słowa kluczowe istnieje i można je dodawać (konkretnie gdzie to zależy od oprogramowania jakiego się użyje), z kategoriami jest problem (są niejednolite) więc w każdym banku zdjęć trzeba ją ustawić ręcznie – nie można umieścić takiej informacji w IPTC.

  11. czy sprzedajac zdjecia w bankach danych, sprzedaje takze prawa autorskie?? tzn ktos tez je moze sprzedawac jak wlasne??

  12. Co w przypadku gdy na zdjęciu jest osoba „X” . Czy sprzedając zdjęcie wcześniej muszę mieć jej zgodę na publikację?

  13. A co z tzw.fotografią uliczną? Jak ze zgodą na publikację wizerunku kilkunastu, kilkudziesięciu osob z jednego zdjęcia? Nie chce mi się wierzyć,że fotograf prasowy robiący zdjęcia np. z manifestacji ulicznych biega z oświadczeniami od człowieka do człowieka. A zdjecia ukazują się w prasie… Czy fotograf dokumentujący wyprawę, podróz dla gazety, robiąc kilka tysięcy zdjęć ma zgodę przypadkowo fotografowanych osób na publikację wizerunku?

  14. Fotografia uliczna jedynie na zasadach Editorial (dla prasy), m.in. w ShutterStock i Dreamstime warto ładować takie zdjęcia.

  15. a jak radzicie sobie z kwestiami podatkowymi – rozumiem ze wyplaty z takich bankow – to juz sa netto – czyli opodatkowane np w USA … ale co z polskim Urzedem Skarbowym ??
    jak sobie poradzic by w klopoty sie nie wprowadzic?

    Pozdr

  16. Cześć! Mam do Was pytanie. Jestem amatorem i zrobiłem ostatnio bardzo fajne zdjęcia okazu zoologicznego, który jest dość rzadko spotykany. Chciałbym je dobrze sprzedać np. jakiejś firmie papierniczej/poligraficznej, która przez określony okres czasu mogłaby je powielać, bądz jakiemuś czasopismu. Czy możecie mi jakoś pomóc? Pozdrawiam serdecznie.

  17. Rozumiem, że chcesz je sprzedać na licencji RM (okres czasu), w takim razie proponuje zajrzeć do Alamy.com, chodź aby się tam dostać będziesz potrzebował kilku zdjęć, jedno to za mało. Gdy się już dostaniesz (tam lub gdzieś gdzie także sprzedaż zdjęć odbywa się na zasadach licencji RM) to możesz albo bezpośrednio skontaktować się z jakąś firmą poligraficzną (jak piszesz) i złożyć jej ofertę na to zdjęcie z Alamy.com lub liczyć na to że w końcu „samo” się sprzeda …

  18. Witam! Czy prace wysyłane do banków zdjęć powinny mieć standardowe proporcje (np. 3:2, 4:3, 16:9 itd.), czy mogą być w dowolnych proporcjach?
    Czy można wysyłać zdjęcia o „sztucznie” zwiększonym rozmiarze (np. z 5 do 10 MB) i dpi?
    Pozdrawiam

  19. a) proporcje mogą być dowolne
    b) powiększać czasem można lecz niewiele (każdy bank ma własną politykę), duże sztuczne zwiększanie owocuje odrzutem i być może blokada konta

  20. Witam, pisałeś że można umieszczać te same zdjęcia na kilku ministockach, ale widze ze w dreamstime, jest notka do odznaczenia jak jedna z pierwszych, mowiaca ze potwierdza sie iz dane zdjecie nie jest sprzedawane przez inny portal na zasadach RF.
    Więc jak to jest ? Ponad to chcialby zapytac, co w sytuacji gdy wystawiam zdjecie na jednym z poratli minstockowych na zasadach RF a na innym jak dreamstime, zaznaczam mozliwość sprzedania praw na wyłączność? Pozdrawiam i dziękuje za stworzenie tej stronki!

  21. a) zacytuj tą notkę, pewnie coś mylisz z wyłącznością (jak zacytujesz to się wyjaśni)

    b) możesz sprzedać zdjęcia na wyłączność (np. na Dreamstime) ale wtedy jesteś obligowany w ciągu kilku dni do usunięcia tego zdjęcia z pozostałych agencji microstock …

    pozd
    RO

  22. Witam, Mam pytanie co do zgody na publikacje fotki. Chodzi o to, że mam kilka fotek z rożnych parad gdzie jest kilka osób (przeważnie 5-6) – są one na głównym planie. W takim wypadku muszę posiadać zgody na publikacje czy nie?

  23. No to jest problem. Bo nie mam zgody i na 100% nie będę jej miał. Fotki są z wycieczki. W takim razie mam jeszcze jedno pytanie czy przy wysyłaniu zdjęć do akceptacji zaznaczam gdzieś czy mam MR? Czy jeśli zgłoszę takie zdjęcie nie mając MR a będzie ono wymagane to zostanie odrzucone?

  24. Heh, zgody nie mam i na pewno nie będę miał. Są to fotki z wycieczki i raczej trudno było by teraz zgodę zdobyć. W takim razie mam jeszcze jedno pytanie odnośnie kwestii MR. Czy wysyłając zdjęcie zaznaczam gdzieś fakt posiadania MR? No i jesli zgłoszę zdjęcie nie posiadają MR a będzie ono wymagane to po prostu zostanie odrzucone?
    W sumie to na razie zastanawiam się nad „próbą” sprzedażny fotek. Na chwilę obecną mam kompakta Canon S5IS (chyba trochę za słaby) ale przymieżam sie do EOS 50D.

  25. Fotografia stockowa to bizes, jak chcesz sprzedawać zdjęcia to i musisz zabiegać o MR, myśli się tu przed, nie po. W Twoim przypadku pewnie było tak, że jak robiłeś te zdjęcia to jeszcze nie wiedziałeś czy będą sprzedawane. Sesji stockowych nie robi się przypadkowo :-)

    Uploadując zdjęcie zazwyczaj wgrywasz skan JPEG MR lub (rzadziej) deklarujesz, że taki posiadasz w domu. Nie opłaca się kombinować. Zdjęcia z ludźmi (odsyłam do poprzedniego linka) zazwyczaj potrzebują zgody …

    Z kompaktem będzie Ci ciężko powalczyć.

    BTW: Poza ludźmi jest wiele innych tematów „stockowych”, które świetnie można sprzedawać, trzeba się tylko rozejrzeć …

  26. Masz racje. O sprzedaży zacząłem myśleć dopiero po zobaczeniu fotek na kompie. Jest kilka moim zdaiem dobrych i zacząłem się zastanawiać nad sprzedażą. Jeśli chodzi o kompakta (z pełnym manualem) to zakupiłem go jako wstęp przed lustrem.
    Heh, najczęściej robię portrety, plenery, panoramy, architekturę a rzadko makro i zwierzęta. A z tego co zauważyłem to raczej makro się najlepiej sprzedaje.

  27. Nie zauważyłem aby makro się jakoś wybitnie dobrze sprzedawało – są inne tematy, które sprzedają się znacznie lepiej. Jeśli zgłębisz temat to po kilku miesiącach sam będzie wiedział w co inwestować czas.

    Podział jaki podałeś to może jest dobry do zakwalifikowania zainteresowań fotografa, nie koniecznie przekłada się to na tematy w fotografii stockowej.

  28. Co zrobić z kilkoma tysiącami slajdów (różna tematyka)
    do kosza? chyba szkoda.
    pozdrawiam

  29. Interesują mnie macrostocki, ale chciałbym sprzedawać zdjęcia bez wyłączności. Które z agencji macrostokowych mają taką zasadę, i które z nich są najlepsze?

  30. Witam!
    Czy zdjęcie, które zostanie przeze mnie zakupione, może kupić również inna osoba? Zależy mi na kilku oryginalnych fotografiach do strony www i chciałbym, aby ta oryginalna forma została zachowana jako wizerunek jedynej, niepowtarzalnej strony www. Czy istnieją licencje, które zabezpieczają kupującego przed dalszą sprzedażą tego samego produktu? Dzięki, pozdrawiam

  31. Zdjęcia mogą być i są kupowane przez wielu klientów – m.in. dlatego cena zdjęcia jest taka niska. Istnieje jednak licencja, która umożliwia kupno zdjęcia na wyłączność w banku zdjęć Dreamstime i nazywa się „Sell the rights” – ceny w setki a nieraz tysiące dolarów.

  32. Dziękuję bardzo za odpowiedź! Niestety, tego się spodziewałem (min. kilkaset złotych). Czy w myśl licencji „Sell the rights” sprzedający może wystawić fotografie tylko w jednym, konkretnym banku twarzy?

  33. Ta licencja „działa” tylko na Dreamstime … w innych bankach fotograf może wystawić takie zdjęcie, ale w momencie zakupienia licencji SR obligowany jest do usunięcia fotografii z innych serwisów. Widać, że aby trafić na unikalne zdjęcie tylko dla siebie trzeba się naszukać …

  34. dzięki bardzo za błyskawiczną odpowiedź!

    Będę jednak drążył temat :-)

    Co się dzieje, jeżeli, załóżmy, w ciągu 2-3 dni z dwóch różnych serwisów zostanie zakupione to samo zdjęcie? Autor ma tylko (żeby nie powiedzieć „aż”) kilka dni na usunięcie fotografii z pozostałych serwisów, co może skutkować tym, że różne osoby zdążą kupić tą samą fotografię? Czy wówczas dochodzi do konfrontacji mailowej między sprzedającym a kupującym „później”?

  35. Podobno jest tak, że kupujący zgłasza chęć zakupu, fotograf ma ileś tam dni na usunięcie zdjęcia z pozostałych agencji i jeśli się udaje to transakcja jest finalizowana.

  36. Hej. przeczytalem wszystko tu co znalazlem oczywiscie polowy nie zrozumialem, ale do rzeczy!:))
    mam 28lat znam angielski i niemiecki bardzo dobrze, licencjat z niemieckiego np. po tym jak sie troche w zyciu potulalem, musze sie zajac czyms konkretnym, wybrac zawod jaki chce w zyciu wykonywac, moja pasja sa kobiety, pilka nozna, turystyka i wiele innych, bardzo lubie robic zdjecia, mam bardzo duza wyobraznie, wrecz mazycielska, bardzo kreatywny umysl, ale kompletnie nie mam pojecia jak wystartowac!!! do jakiej szkoly pujsc by zostac zawodowym fotografem i „strzelac” do pieknych kobiet najchetniej, ale nie koniecznie, zawsze jak sie czegos ucze to wkladam cale serce wiec zalezy mi na rozsadnym rozwiazaniu by zainwestowane pieniadze nie przepadly i by ktos lub jakas instytucja wyszkolila mnie na dobrego oszlifowanego fachowca, gdzie zaczac, co robic, kto jest cenionym fotografem i czy chcialby miec asystenta ktoremu przekarze tajniki?? blagam pomoz, jestem mobilny, moge sie natychmiast wyprowadzic do dowolnego miasta w Polsce lub zagranica oczywiscie wszystko w granicach rozsadku, pzdr

  37. Witam,

    Pierwsze koty, za płoty, ale pojawiają się kolejne wątpliwości, co do potencjalnie zakupionych zdjęć (dotyczące modyfikacji rozumianych bardzo szeroko):

    – czy mogę zmienić tło fotografii na transparentne (bo np. chce wkomponować fotkę w inne tło)
    – czy mogę wykorzystać tylko niektóre elementy z fotografii (np. wyciąć tylko jedną osobę)
    – czy mogę modyfikować fotografie (np. kolorować lub zmieniać rozdzielczość na nieproporcjonalną)

    Mam nadzieje, że wiadomo, o co chodzi – po prostu: korekta, modyfikacja i dostosowanie fotek do serwisów www.

    Pozdrawiam
    Dev

  38. Do Lukasza:

    „do jakiej szkoly pujsc by zostac zawodowym fotografem…”

    Angielski i niemiecki znasz znakomicie ale polski kuleje. Zacznij od podstawówki, żeby douczyć się ortografii.

  39. @Dev: Jeśli kupiłeś zdjęcie to możesz z nim zrobić co chcesz, ale nie możesz go odsprzedawać.

  40. An maczek:

    Du hast absolutes Recht, dass mein schnell geschriebenes Polnisch nicht des hochsten Fluges ist, Ich wusste nicht ich werde hier Rechtschreibunglehrer vorfinden:(( eher suchte ich nach konstrukitiven Hinweisen was und wo zu machen ist, trotzdem danke.

    Rafal moge cie prosic o jakies dobre typy i wskazowki, wczoraj dlugo czytalem o fotografi i ktos znany powiedzial ze najpierw powinnienem fotografowac i sie tym cieszyc i tak tez zaczne tylko jaki sprzet kupic, by byl dobry dla laika, jednak taki bym za miesiac nie musial go zmieniac, bo skoncza sie opcje, czy istnieje jakis uniwersalny aparat, taki by pozwalal robic dobrej rozdzielczosci fotki w ruchu jak i w miejscu, a takze makrofotografie, gdyz bardzo mi sie spodobaly malutkie rzeczy w ogromnym zbilzeniu….pzdr

  41. @Lukasz:

    W miarę uniwersalny jest Canon 1Ds Mark IV, do tego polecam komplet uniwersalnych obiektywów:

    Canon 16-35 2.8L
    Canon 24-70 2.8L
    Canon 70-200 2.8L
    Canon 100 2.8L
    Canon 1200 5.6L

    Myślę że taki zestawik na początek wystarczy. Ostatnim obiektywem będziesz robił dość dobre zbliżenia, od biedy można nim nawet focić kratery na księżycu. Jak już załapiesz bakcyla fotografii to spokojnie możesz rozszerzyć sprzęt o dodatkowe obiektywy takie jak np. Canon 24 1.4L czy Canon 85 1.2L.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *